Aç Perdeyi Ben Geldim Aç Perdeyi Ben Geldim Huban Korman

Aç Perdeyi Ben Geldim

(2 oy)

Tanıtım

Bu kitapta Aytül Akal’ın Üç Sihirli Öpücük, Ormandaki Apartman, Bana Bir Rüya Ver, Buruşuk Kâğıt Parçası, Reklamları Çizen Çocuk ve Uzaylı Çocuğun Ödevi masallarından anaokulu ve ilköğretim çağındaki çocuklar için sahneye uyarlanan müzikli oyunları var.
Akal yazmış ve oyunlaştırmış, bundan sonrasını öğretmenlerin yaratıcılığına bırakmış...

Aç Perdeyi Ben Geldim doğuş hikayesi:
Aytül Akal

Aç Perdeyi Ben Geldim (1995)

İlk masalımı yazdığımda, bilgisayar falan yoktu. İkinci, üçüncü, yirminci, otuzuncu masalda da yoktu.
Tık tık tık daktiloda yazıyorum.
1991’de masallar kitaplaşmaya başladıktan sonra ara sıra postacı mektup getirirdi. Çocuk okurlardan ve öğretmenlerden, elle yazılmış mektuplar…
Internet yok, cep telefonları yok; çın çın whatsapp yaz, zır zır telefon araması yap, olur olmadık zamanlarda görüntülü konuşma talep et, e posta yazıp anında yanıt iste, sosyal medya kanallarından yaz yaz yaz, ara ara ara… Bunların hiçbiri yok.
Postacıların çantalarına doldurdukları mektuplardı iletişim aracımız.
Öğretmenlerden gelen mektupların bazılarında, “Masalınızı oyunlaştırdım, yıl sonu müsameresinde öğrencilerimle sahneleyeceğiz, sizi de bekleriz,” gibi davetler oluyordu.
Bazıları da oyun arayışındaydı. “Siz bu masalları oyunlaştırsanız ya,” diyen öğretmen önerileri vardı.
Ee, doğru ya, neden olmasın?
Masalları gözden geçirdim. Sahneye uyarlanabilirliği ve sınıf mevcuduyla oranlı olarak oyuncu eklenmeye elverişliliği açısından altı masal seçtim.
Gerçi şimdilerde masallarımın tamamı drama eğitmenleri tarafından kullanılıyor ama o zamanlar drama falan da bilinmiyor.
Masalları oyunlaştırdım ama yeterli değildi. Üzerine müzik de yazsam, müsamelere ne de yakışırdı.
Güfte yazmak benim için kolaydı, o konuda deneyimim vardı. Cenk Taşkan üç şiirimi bestelemiş, 1980li yıllarda Nükhet Duru seslendirmişti. (şarkılar youtube’da bulunabiliyor)
Peki ama, nasıl bestelenecek? Müzik yayınları konusunda uzman olan Pan Yayınların’dan yetenekli bir genç bulundu. Böylece şiirler bestelendi. Peki ya sonra? Baskı için notaların dizgisi gerekli... Amanın ne ayrıntılı işmiş. Neyse hepsini aştık. Böylece, beşi müzikli olmak üzere, altı oyundan oluşan “Aç Perdeyi Ben Geldim” 1995’te yayımlandı.

Acaba okullarda hâlâ yıl sonu oyunları sahneleniyor mu, bilmem. Umarım.

Okunma 710 kez