Koku Delisi - Süper Çocuklar 3 Yusuf Tansu Özel

Koku Delisi - Süper Çocuklar 3

(1 Oylayın)

Tanıtım

Yoksa siz de neye yeteneği olduğunu keşfedemeyenlerden misiniz?

Bu koku da ne?
“Süper Çocuklar”ın üçüncü kitabı Koku Delisi, yüz buruşturan bir kokunun izinde, esrarengiz bir maceraya davet ediyor okurlarını… 

O halde Süper Çocuklar sizi göreve çağırıyor!
Mete, herkesin özel bir yeteneği olduğunu düşünüyor.
Mesela, hayatı renklerle ifade eden arkadaşı Asya ona göre tam bir Renk Delisi.
Hassas kulaklarıyla hiç kimselerin duyamadığını işiten Tuna ise gerçek bir Ses Delisi’ne dönüşmüş durumda.
Oysa halen kendi özel yeteneğini keşfetme çabasında...
Kim bilir, belki o da bir peridir!
Öyle ya, periler neden hep kız olacakmış ki?
Böyle bir kural mı var?
Dostumuz her zamanki gibi yine kendi derin yeteneklerini keşfetmeye çalışırken evlerini bir telaş sarıyor ki sormayın.
Anne ve babası neden durduk yere tartışıp duruyor?
Hafta sonu yurtdışından evlerine gelecek garip, hatta Mete’ye göre çok tehlikeli konuk da kim? 
Peki ya apar topar aralarına karışan Lila?
Her rengin milyonlarca tonu olduğunu söyleyip duruyor. 
Çoklu renk algısı varmış, yok neymiş, o bir tetrakromatmış
Birdenbire ortadan kaybolan ebeveynler, yıkılıp yerine devasa binaların dikileceği göz alıcı bir sanat sokağı, duvardaki kırmızı lekeler, sokağın başında bekleyen mavi boyalı adamlar, havada asılı kalan çürük yumurta kokusu…
Süper Çocuklar iş başına!
Kahramanlarımız gizli yeteneklerini keşfetmeye çalışırken kokuların peşinde, renklerin izinde, gizemli ve hareketli bir maceraya sürükleniyor. Üstelik bu sefer güçlerine güç katacak yeni bir arkadaşları da var!
Bu keyifli macera, 8-10 yaş grubundaki okurlara grup bilincini aşılarken, bilinmez olana karşı önyargıları altüst ediyor.

*

Süper Çocuklar Dizisi'nin doğuş hikayesi
Aytül AKAL

1. Renk Delisi (2016)
2. Ses Delisi (2016)
3. Koku Delisi (2017)
4. Süs Delisi (2018)

Süper Gazeteciler, 10+ yaş için heyecanlı bir macera serisidir. Ancak, bazen birinci sınıftaki okurlarım bile alıp geliyor ve imzalatmak istiyordu. “ Kurgusu karışık onların, yaşına uygun bir romanla değiştirelim istersen, yoksa adına imzalayamam,” deyince, ısrarlar, gözyaşları, kalp kırıklığı… Kimi zaman “Dördüncü sınıfa geçince okursun ama, söz mü?” diyerek evdeki ablaya, abiye, eğer onlar yoksa anne babaya imzalamışlığım vardır, sırf üzülmesinler diye. Romanın kurgusunu takip edemezler de, kitap okumaktan soğuturum diye hep kaygım… Oysa onlar da haklıydı, Süper Gazeteciler gibi macera romanı istiyorlardı. Demek 7-10 yaş için de macera serisi yazmalıydım. Süper Gazeteciler’e de gönderme yapmalıydım ki, o yaştaki okurlarımı mutlu etsin.
Süper Çocuklar, işte bu gereksinimden doğdu...
Mete, Tuna, Asya ve Lila, Süper Çocuklar serisinin baş kahramanları. Melis ile Gamze de okul arkadaşları. Hepsinin birbirinden farklı özellikleri var. Her macerada bu özgün farklılıklarını kullanarak çözüyorlar gizemi. Örneğin Asya, sinestezik (anlamı: duyum ikiliği). (Asya, adını @kelimeyayınları 'nın kurucusu Asya Çağlar’dan aldım)
Sinestezi de nerden çıktı derseniz... Yıllar önce bir yaz tatilinde, değerli yazar arkadaşım Ayla Çınaroğlu ve kızı Ayça ile birlikteydik. Ayça'nın sinestezik olduğunu o yaşa kadar (30+) ne kendisi ne de annesi fark etmiş! Rastlantıyla keşfettim. Ayça, “E ama zaten herkes öyle değil mi?” dedi şaşkınlıkla.
Özgün özelliklerimizi küçük yaşta fark etmemize, kendimizle barışık olmaya ve farklılıklarımızı değerlendirerek hayatımıza renk katabileceğimizin ayrıcalığına vurgu yapmak istedim. Çünkü kimimizde bu, ya da buna benzer özgün özellikler olmasına rağmen "herkes öyledir" sandığımızdan, kişisel değerlerimizin farkına varamayabiliyoruz. Romanların diğer karakterlerinde de farklı özellikler var, hepimizde olduğu gibi.

Ya siz? Sizi başkalarından ayıran süper özelliğiniz/özellikleriniz ne? Keşfettiniz mi?
Yoksa hâlâ arıyor musunuz?

 

Okunma 1256 kez