Süs Delisi - Süper Çocuklar 4 Yusuf Tansu Özel

Süs Delisi - Süper Çocuklar 4

(1 Oylayın)

Tanıtım

Aytül Akal’ın farklı yeteneklerini keşfederken ortak amaçlar etrafında toplanan “Süper Çocuklar” serisinin heyecan dolu yeni kitabı!
8-10 yaş aralığındaki kitapseverlere hitap eden Süs Delisi gizemli ve parlak bir nesnenin peşine düşen bir grup öğrencinin maceralarını konu ediyor.
Süs Delisi, okurlara ortak bir hedef uğruna tek yürek olma bilincini aşılarken, hayatta özgün olmanın önemini vurguluyor. 
Tatilde canı çok sıkılan Mete’nin hayatı bir gün hızla geçip giden arabadan düşen parlak bir broş ile hareketlenir! Broşun, gizemli arabanın sırrını çözmek ve Gamze’nin ünlü bir moda tasarımcısı olan halasını bulmak için Süper Çocuklar kolları sıvar. Renklere, kokulara ve seslere karşı hassas kahramanlarımızı yeni bir macera beklemektedir…
Hayatın her alanında, başkalarının tasarımlarını, düşlerini, yaratıcılıklarını sahiplenmek isteyenlerin çıkabileceğini anımsatan Süper Çocuklar, Süs Delisi ile özgün olanın daima en önde duracağının altını çiziyor.
Serinin önceki halkalarından bağımsız olarak da okunabilen Süs Delisi, kendini ve süper yeteneğini henüz keşfedememiş çocuklara rehberlik ediyor.
"Süper Çocuklar serisinde, üç çocuğun maceraları merkeze alınsa da arka plan bilimsel gerçeklerle örülmüş. Her birinin farklı bir özel yeteneği olan, bu sayede olayları çözebilen bu çocuklar, farklılıklarımızla bir arada yaşamanın derin anlamını yansıtan semboller."

*

Süper Çocuklar Dizisi'nin doğuş hikayesi
Aytül AKAL

1. Renk Delisi (2016)
2. Ses Delisi (2016)
3. Koku Delisi (2017)
4. Süs Delisi (2018)

Süper Gazeteciler, 10+ yaş için heyecanlı bir macera serisidir. Ancak, bazen birinci sınıftaki okurlarım bile alıp geliyor ve imzalatmak istiyordu. “ Kurgusu karışık onların, yaşına uygun bir romanla değiştirelim istersen, yoksa adına imzalayamam,” deyince, ısrarlar, gözyaşları, kalp kırıklığı… Kimi zaman “Dördüncü sınıfa geçince okursun ama, söz mü?” diyerek evdeki ablaya, abiye, eğer onlar yoksa anne babaya imzalamışlığım vardır, sırf üzülmesinler diye. Romanın kurgusunu takip edemezler de, kitap okumaktan soğuturum diye hep kaygım… Oysa onlar da haklıydı, Süper Gazeteciler gibi macera romanı istiyorlardı. Demek 7-10 yaş için de macera serisi yazmalıydım. Süper Gazeteciler’e de gönderme yapmalıydım ki, o yaştaki okurlarımı mutlu etsin.
Süper Çocuklar, işte bu gereksinimden doğdu...
Mete, Tuna, Asya ve Lila, Süper Çocuklar serisinin baş kahramanları. Melis ile Gamze de okul arkadaşları. Hepsinin birbirinden farklı özellikleri var. Her macerada bu özgün farklılıklarını kullanarak çözüyorlar gizemi. Örneğin Asya, sinestezik (anlamı: duyum ikiliği). (Asya, adını @kelimeyayınları 'nın kurucusu Asya Çağlar’dan aldım)
Sinestezi de nerden çıktı derseniz... Yıllar önce bir yaz tatilinde, değerli yazar arkadaşım Ayla Çınaroğlu ve kızı Ayça ile birlikteydik. Ayça'nın sinestezik olduğunu o yaşa kadar (30+) ne kendisi ne de annesi fark etmiş! Rastlantıyla keşfettim. Ayça, “E ama zaten herkes öyle değil mi?” dedi şaşkınlıkla.
Özgün özelliklerimizi küçük yaşta fark etmemize, kendimizle barışık olmaya ve farklılıklarımızı değerlendirerek hayatımıza renk katabileceğimizin ayrıcalığına vurgu yapmak istedim. Çünkü kimimizde bu, ya da buna benzer özgün özellikler olmasına rağmen "herkes öyledir" sandığımızdan, kişisel değerlerimizin farkına varamayabiliyoruz. Romanların diğer karakterlerinde de farklı özellikler var, hepimizde olduğu gibi.

Ya siz? Sizi başkalarından ayıran süper özelliğiniz/özellikleriniz ne? Keşfettiniz mi?
Yoksa hâlâ arıyor musunuz?

    

Okunma 731 kez