Açıl Kapı Açıl Açıl Kapı Açıl Mustafa Delioğlu
Video Tanıtımları Göster

Açıl Kapı Açıl

(1 Oylayın)

Tanıtım

Akal’ın, okula başlayan çocuğun ilk günkü korkularını işlediği ve bu korkuyla nasıl baş edebileceğini anlattığı öyküsü, Mustafa Delioğlu’nun olağanüstü resimleriyle hayat buluyor.
“Okul” öznesinin ardında, yaşamla baş etmenin yollarını ortaya koyan Akal, aydınlığın ancak bilgiyle gelebileceğini gizlemiş öyküsünde.
Bilinmeyenlerin getirdiği karanlığı, yaşayarak ve öğrenerek aydınlatabiliriz.
Kapalı kapılar karanlığı simgelerken, aydınlığa ulaşmanın yolu, kapıları açmaktan geçiyor...

*

Açıl Kapı Açıl kitabının doğuş hikayesi:
Aytül AKAL

Açıl Kapı Açıl (2011)

Bilinmeyen, büyük küçük her yaşta korkutucudur. Gelecekte neler var, hangi yolu seçmeliyiz, hangi kapıyı açmalıyız, verdiğimiz karar bizi nereye götürecek… Yanıtı belirsiz sorular...
Bilinmeyenlerin içimizde yarattığı ürkütücü karanlık, korkularımızı çoğaltır, pekiştirir, bizi hareketsiz kılar. Tüm bu korkular, deneyim ve bilgiyle alt edilebilir ancak.
Çocuklara farklı kitaplarda, farklı öyküler içinde bilginin değerini anlatma, fark ettirme çabam da bunun için. Korkuları yenmek, içimizdeki gücü keşfetmenin yollarına işaret etmek için.
Geceyi Sevmeyen Çocuk (1991) serisinin yıldızlı geceden aydınlık bir sabaha doğru açılan kapak renkleri de, aynı nedenle, bebeklikten çocukluğa geçerken öğrenilenler sayesinde, karanlıktan aydınlığa, bilinmezden bilgiye geçişi simgeler. Her bebek bilinmeyenlerle dolu bir karanlığa doğar; denedikçe, öğrendikçe, okudukça, dinledikçe, geceden sabaha geçen gökyüzü gibi yavaş yavaş aydınlanır yaşamı. Bilgi güçtür. Bilgi zihinsel ve ruhsal aydınlıktır.
Her başlangıcın korkutucu olması gibi, okulun ilk günü de çocuklar için hayli ürkütücüdür. Bir koridor, bir sürü kapı… Kapıların ardında ne var? Karanlık mı, aydınlık mı? Anlamak, bilmek, öğrenmek için kapıyı açmak gerekir. Bilgilenmenin sonunda başarı vardır, cesaret vardır, kendine güven vardır, takdir vardır… Denemekten, okumaktan, anlamaktan, öğrenmekten hiç vazgeçmemeli, çünkü korkuyu korkutan tek güç, bilgidir. Çocuklar bunu bilmeli, hissetmeli.
Açıl Kapı Açıl’ın ardından gelen Açıl Bahçe Açıl ve Açıl Maske Açıl da farklı alanlarda kapı açar okurlarına…
Onların doğuş hikayeleri bir başka paylaşıma.

*

PAYLAŞIMLAR:

kitapokuhadianne / Instagram

Kapalı kapılar garip bir his yaratır insanda. Biraz merak, biraz korku, biraz da heyecan… Özellikle çocuklar için, kapalı kapılar daha büyük bir gizem taşır. Onların engin hayal dünyası bu kapılar ardında olağanüstü pek çok olayın var olabileceği düşüncesini hiç bırakmaz. Kapılar karanlıktır, büyüktür, serttir, duvar gibidir. Fakat ardında ne olduğunu bilmeden kesin bir
yargıya varmak da yersiz olur.ookafairy
Aytül Akal, bir çocuğun korku kavramı ile baş başa kalışı ve bunun üstesinden gelebilmek için neler yapması gerektiğini anlattığı bu öyküsünde, yaşayarak öğrenmenin birçok korkuyu yenmek için en etkili yol olduğunu gösteriyor. Okula alışma dönemi için bence harika bir kitap. Aytül hanım kitap hikayelerini paylaştığı postlarında bu kitaptan bahsetmişti, eh görünce kaçırmadım ve çok sevdik bu kitabı.
Kapalı kapıların ardında korkuya asla yer yok!

*

bookafairy / instagram

Kitap okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf kuzucuklar için.. yeni bir ortama giren ve kaybolan küçük çocuk doğru kapıyı bulabilecek miydi?? Yeni bir ortamda çocuk ya da ebeveyn dalıp birbirini kaybedebilir. Çocuğa bu durumda normal gözüken herşey çocuğun gözünde farklı canlanabilir ve korkabilir.. bu durumu yaşamadan böyle gerek resimleri, gerekse anlatımı ile nitelikli bir kaynağı çocuklarımızla buluşturup, nasıl başa çıkacağına yönelik bir pencere açabiliriz. Kitap özbakım becerileri, kişisel gelişim ve sosyal-duygusal gelişimi desteklemektedir. Benden söylemesi.

Okunma 932 kez