Dedemin Sihirli Mutfağı Dedemin Sihirli Mutfağı Emel Alp Sarı

Dedemin Sihirli Mutfağı

(1 Oylayın)

Tanıtım

Işıl ışıl bir dünyanın kapıları açılıyor!
Sizce orası dedenin mutfağı mı yoksa torunun oyun alanı mı?
Renkli malzemeleriyle, fırça ve boyalarıyla tam bir panayır yeri sanki.
Hadi beklemeyin daha fazla...
Siz de katılın oyuna.
Benzersiz anlatımla, unutulmayacak bir yolculuğa çıkacaksınız.

*

Dedemin Sihirli Mutfağı kitabının doğuş öyküsü:
Aytül Akal

Dedemin Sihirli Mutfağı (2015)

Belki ilerde bağımsız bir kat olarak kullanılır diye çatı katına da küçük bir tuvalet ve mutfak yaptırmıştı. Yatak odalarımız, o buçuklu çatı katındaydı. Tuvaleti hepimiz kullanırdık ama bir köşede Akbaba dergileri ve gazetecelerin yığıldığı mutfak, sadece babamındı.
Bundan 60 yıl önce, düğmeler hep beyazdı. Babam tekdüzelikten sıkıldığından mı, yoksa sert kişiliğinin altına gizlediği sanatçı ruhundan mı bilmem, bir gün beyaz düğmeleri renk renk boyamaya başladı. Her birine ayrı renk boya kattığı çini tasların kimini mutfak tezgahına dizer, kimini gazete kâğıtlarının üzerinde yerlere yayardı. Lavabo, sürekli dökülen boyalı sular nedeniyle rengarenk olmuştu.
O eski zamanlarda giysiler evde dikilirdi. Terzilerden gün alınır, giysiler bir günde ortaya çıksın diye ev halkı da dikişe yardım ederdi. Hanımlar, terzi gününde dikilen giysilerden artan küçük bir kumaş parçasını babama götürür, uygun bir düğme seçerdi. Babam da, kumaşın renklerine göre o düğmeleri boyardı. Sadece düğme boyamakla kalmaz, paltoların, elbiselerin artan kumaşlarından kemer diker, bazen küçük bir aparat aracılığıyla kumaş kapsül düğme basardı. Babamın sanat mutfağıydı orası… Gazete yığını, boyalı taslar, alacalı lavabo hâlâ gözümün önündedir…
Babam ne yazık ki çok genç yaşta öldü (49), hiç torun göremedi ama torunları onu sözcüklerde, renklerde, öykülerde görüyor…
Dedemin Sihirli Mutfağı, düğmelerin beyaz olduğu yıllarda onları renk renk boyayan babam ve sanat aşığı bütün dedeler için yazıldı.

Okunma 807 kez