Açıl Bahçe Açıl Açıl Bahçe Açıl Mustafa Delioğlu

Açıl Bahçe Açıl

(1 Oylayın)

Tanıtım

Öğretmenin verdiği ödev nasıl yapılır?
Bilgiye ulaşmak hem kolay, hem zor.
Kapılar bu kez bahçeye açılırsa, ne çıkar karşımıza acaba?
Yazar, eğlenceli bir öyküyle, eğitimde sanal bilgilerin yeterli olmadığına işaret ederek, yaşayarak öğrenmenin önemine vurgu yapıyor.
Ezberci anlayışın çarpıklığını ortaya koyan öykü, okurları neşeli bir etkinliğe davet ediyor.

PAYLAŞIMLAR:

tatlisbegum

tatlisbegum İyi uykular??Yeni okuduğumuz ve kütüphaneden aldığımız Açıl kapı açıl kitabı konusu kısaca : "Kitap Perisi" Aytül Akal ve "Renklerin Hâkimi" Mustafa Delioğlu'ndan, büyük beğeniyle okunan Açıl Kapı Açıl kitabının ardından muhteşem bir resimli kitap daha. Aytül Akal'ın düşlerinden dökülen sözcükler, Mustafa Delioğlu'nun fırçasından sıçrayan renklerle birleşerek, serinin ilk kitabındaki gibi yine büyüleyici bir ahenk oluşturuyor…
Mevsimlerden ilkbahar olunca, öğretmenin aklına ilkbaharla ilgili bir ödev hazırlatmak gelir öğrencilerine. Ödev hazırlamak kolay! Ne de olsa bilgisayarda her şey var. Peki gerçekten öyle mi?
Bilgisayar bize erik ağacında cıvıldayan kuşları, onları avlamak için pusuda bekleyen mırnavı, oraya buraya konan uçuç böceğini anlatabilir mi hiç?.. İlkbaharla ilgili bir ödev hazırlarken kuru kuruya sanal bilgilerle uğraşmak niye? Bahar geldi! Kapıları sonuna kadar bahçelere açalım. İlkbaharın her bir tonunu içimizdeki bahar coşkusuyla doğanın kucağında yaşayalım!..
Çocuk yazınının renkli kalemlerinden Aytül Akal, bu eğlenceli öykünün satır aralarına serpiştirdiği mesajlarla, eğitimde kuru bilginin yeterli olmadığına, gözlemleyerek öğrenmenin kalıcılığına ve gerçekliğine mizahi bir dille vurgu yapıyor. Ezberci bir eğitim modeline tabi olmadan bilginin kaynağına ulaşabilmek içinse kişisel deneyimin kaçınılmaz olduğunun altını çiziyor.
Şiirsel bir akıcılıkta ilerleyen dili, gökkuşağının tüm renkleri ile boyanan resimleriyle Açıl Bahçe Açıl, çocukları ilkbahar mevsimiyle tanıştırmak için gereken her türlü içeriğe sahip, bahar kadar canlı, yeşil, sımsıcak bir kitap…

*

kitapokuhadianne / Instagram

⭐???Bahçeler ilkbahara açılıyor…
Mevsimlerden ilkbahar olunca, öğretmenin aklına ilkbaharla ilgili bir ödev hazırlatmak gelir öğrencilerine. Ödev hazırlamak kolay! Ne de olsa bilgisayarda her şey var. Peki gerçekten öyle mi?
Bilgisayar bize erik ağacında cıvıldayan kuşları, onları avlamak için pusuda bekleyen mırnavı, oraya buraya konan uçuç böceğini anlatabilir mi hiç?..??? İlkbaharla ilgili bir ödev hazırlarken kuru kuruya sanal bilgilerle uğraşmak niye?
Eğitimde kuru bilginin yeterli olmadığına, gözlemleyerek öğrenmenin kalıcılığına ve gerçekliğine mizahi bir dille vurgu yapıyor. ??? Seri 3 kitaptan oluşmakta. Daha önce Açıl kapı Açıl kitabından bahsetmiştim. Yakın zamanda da serinin son kitabı Açıl Maske Açıl'ı anlatacağım. ??

Okunma 671 kez