Atatürk Olmak Atatürk Olmak Ayşın Delibaş Eroğlu
Video Tanıtımları Göster

Atatürk Olmak

(1 Oylayın)

Tanıtım

Büyük küçük bütün çocukların derdi büyüyünce ne olacakları değil mi?
Kimisi sayıp döker en ilginç meslekleri, kimi bir türlü karar veremez.
Ne olmalı? Ne seçmeli? Bir gün sınıfta öğretmeni, Atatürk’ü anlatır.
İşte o gün çocuk ne olmak istediğine karar verir.

PAYLAŞIMLAR:

40yildabiranneolmak / instagram

40yildabiranneolmakBu akşamın kitap tavsiyesi, değerli yazar @aytulakal ın "Atatürk Olmak" kitabı?❤ @ucanbalikyayinlari ndan çıkan kitabı Ayşın Delibaş Eroğlu resimlemiş?? 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı çocuklara armağan eden Ata'mızı bir kez daha saygıyla anarken; onu tabulaştırmadan, içimizden biri gibi anlatan bu kitabı çocuklarınıza hediye edeceğinizi umuyorum? Yeri gelmişken canım @aytulakal, bu harika kitap için tüm çocuklar adına bir kez daha teşekkürler.

*

'Atatürk Olmak' kitabının doğuş hikayesi:
Aytül AKAL

Atatürk Olmak 1999

Yıllar önce, dünyanın çeşitli ülkelerinden ülkemize görevle gelen yabancı aile çocuklarının okuduğu bir okulda küçük yaş grubuyla bir kitap etkinliği yapmış, ülkemizin gerçek kahramanı Atatürk’ten söz etmiştim. Okuldaki öğretmenler, çocuklara Atatürk’ü tanıtan bir kitap bulamadıklarından yakınınca, bu konuda düşünmeye başladım.
Aynı sıralarda Kültür Bakanlığı (1998) Atatürk’ün 60. ölüm yıldönümü ve Cumhuriyetimizin 75. yıldönümü nedeniyle resimli çocuk kitabı yarışması açtı. “Ben Ne Olacağım” adlı masalımın kurgusunu yepyeni bir öyküye dönüştürüp “Atatürk Olmak” dosyasıyla yarışmaya katıldım. Seçici kurul, yarışmanın konusuyla yakından uzaktan ilgisi olmayan bir kitaba verdi ödülü, ama Bakanlıktan beni arayıp kitabımı çok beğendiklerini söylediler ve yayımlama izni istediler. Kalbim kırılmıştı, jürinin konu dışı seçim yapmış olmasına kızgındım, kitabı vermedim. Yarışmalara karşı önyargım da böylece oluştu...
İlk baskısını 1999 yılında Uçanbalık'ta yapan “Atatürk Olmak”, ilk baskılarında yabancı ailelerin çocuklarının da yararlanabilmesi için iki dilli hazırlanmıştı. Daha sonra format değişip kitabın boyutu küçülünce İngilizce metin sayfalara sığmadığından, kaldırıldı.
Eğer henüz sizde yoksa, alın. Varsa, bir başkasına armağan etmek için alın. Bütün çocuklar Atatürk’ü tanımalı, bilmeli.
Arşivimden iki dilli ilk baskılardan 5 adet 5 takipçime armağan...
İsimleri rastgele seçeceğim, darılmaca yok...
Önemli not: #kitaplarımındoğuşhikayesiaytülakal Hastag’i takibe alın, kaçırdığınız paylaşımları oradan bulabilirsiniz.

 

Okunma 1363 kez