Ormandaki Apartman Ormandaki Apartman Ayla Delibaş Eroğlu

Ormandaki Apartman

(1 Oylayın)

Tanıtım

Ormana apartman yapılacağını duyan hayvanlar sevinmişler.
Hevesle yeni evlerine yerleşmişler, ama gün geçtikçe apartmanda yaşamanın kendilerine pek de uygun olmadığını anlamaya başlamışlar.
Zürafaya tavan alçak gelmiş, kaplumbağa evin büyüklüğünden yakınmış.
Ya fil?..
O, evine hiç girememiş ki!

Orman Masalları 3. kitap

*

'Ormandaki Apartman' masalının doğuş hikayesi:
Aytül AKAL

Ormandaki Apartman (1992 - 1994 - 1998)

1990’da, elimde Geceyi Sevmeyen Çocuk dosyası, kapı kapı dolaştığım günlerde, her hafta bir masalımı Sobe’de basmak isteyen Yeni Günaydın gazetesinden daktilo ile yazıldığım tek kopya dosyamı geri alabilmek için yeni yazdığım masallardan biriydi bu (Kitaplarımın Doğuş Hikayesi-2’de anlattım bu konuyu). Her hafta yeni bir masal yetiştirmek için durmaksızın yeni fikirler üretiyordum. Ormandaki Apartman, 26 Ocak 1992’de Yeni Günaydın Gazetesinin Saklambaç ekinde basılmıştı. (Sobe dergisi iki yıl gazeteye ek olarak yayımlanmış, sonra gazetenin Saklambaç ekine girmişti.)
Ağaçları çok severim. Ağaçlar sevilmez mi hiç? Peki ama neden acımasızca kesiyorlar onları? Hep aynı neden: Bina yapacağız, alışveriş merkezi yapacağız, fabrika yapacağız, altın bulacağız; çok çok para kazanacağız… İlkokulda yeryüzünde üç canlı türü var diye öğrenmiştik: İnsanlar, hayvanlar, bitkiler. Oysa bir de açgözlüler diye bir tür varmış meğer… Ya hayvanlar da insanlar gibi davransaydı? Ya onlar da lüks bir binada yaşama hevesiyle ormandaki ağaçları kesselerdi?
Alper 4, Evren 10 yaşındaydı. Orduevi'nin pastane kısmında bekliyorduk. Beklediğimiz kişinin işi uzayınca çocuklar sıkılmaya başladı. Ben de ormanda yapılacak bir apartmanın hayvanları nasıl komik hallere düşürebileceği fikrini attım ortaya, birkaç hayvanla ilgili oracıkta oluşturduğum gülünç durumları örnekledim. Onlar da fikir üretmeye koyuldular hemen. Bir şenlik başladı ki sormayın gitsin. Çocuklardan biri filin halini anlatıyor, diğeri zürafanın sığamayacağını söylerken, hemen ardından zavallı kaplumbağanın haline gülüyorduk. Kahkahalarımız çevredekilerin ayıplayıcı bakışların üzerimizde kilitlenmesine neden olmuştu ama duramıyorduk. Çocuklar gülmekten neredeyse sandalyeden düşecekti. Orduevi sakinlerinden homurtular yükselmeye başlamıştı… Hizmetliler yanımıza gelip bizi uyardılar, orduevinden kovulmak üzereydik. Ah, ağaçlar gerçek hayatta kesilirken homurdansalardı ya…

Ağaçlara olan sevgim yüzünden dört kitaplık “Ağaç Masalları” serisi oluşuverdi.
Diğer ağaç masallarının öyküleri de bir başka güne...

Ormandaki Apartman ilk kez 1992’de Saklambaç ekinin 26 Ocak sayısında çıktı
1994’te Kardeş İsteyen Çocuk masal kitabına girdi
1998’de tek kitap olarak yayımlandı
2012’de Masal Masal Aytül Akal külliyatında yerine aldı

Okunma 803 kez