Küçük Kertenkele Küçük Kertenkele Mustafa Delioğlu

Küçük Kertenkele

(2 oy)

Tanıtım

Bir zamanlar timsah olmak isteyen küçük bir kertenkele varmış.
Evinden ayrılıp timsahlarla yaşamaya başlamış.
Timsahlar oyun oynarken o da oyun oynuyormuş.
Timsahlar yemek yerken o da yemek yiyormuş.
Ya timsahlar suya daldığında ne yapacak?
O da dalacak mı suya?
Ama küçük kertenkele yüzme bilmiyor ki!

Orman Masalları 2. kitap

'Küçük Kertenkele' kitabının doğuş hikayesi
Aytül Akal

Küçük Kertenkele (1991-1998-2012)

"Öykülerin, masalların, bir de yazılış öyküleri var ki, onlar kitaplarda okurlara gizlerini açmaz, sır olarak kalırlar. İşte ben şimdi size, Küçük Kertenkele'nin gizini anlatmaya karar verdim. Yalnızca yazarının bildiği bir öyküyü... Hazır mısınız?” aa
Yazar olmak çocukluk tutkumdu. 1971’de İzmir Amerikan Kız Koleji’nden mezun olunca, evlenip İstanbul’a gelmiştim. Paramız yoktu, evi senet sepetle kurmuştuk; ödenecek borçlarımız vardı. Bir yanda hayallerim, öte yanda sorumluluklar… Haftanın üç günü bir şirkette sekreterlik işine girdim, haftanın kalan iki günü bir dergide gazetecilikle ilgili bir iş bulmayı umuyordum; nitekim buldum da. (Hayat Mecmuası, 1974). Öğlen yemek saatlerini de Laleli'de bir işhanında, bir firmanın İngilizce yazışmalarının çevirisini yapıp tekrar işime geri dönerek geçiriyordum. Yol parası harcamamak için yürüyerek gidip geliyordum. Akşam eve dönünce de gece yarılarına kadar bir yayınevine Mandrake, Kızıl Maske, Zagor gibi çizgi romanların çevirilerini yapıyordum.
Yazılar yazıyor, röportajlar yapıyor ama kitap yazma hayalimi gerçekleştirmenin yolunu bir türlü bulamıyordum. Ne yazacaktım ki...hayal kuracak bile zamanım yoktu.
Ardından çocuklarım doğdu… Onları iyi yetiştirmek istiyor, ülkeye ve dünyaya ve kendilerine yararlı birer birey olmalarını düşlüyordum. Nitelikli zaman nedir okulda öğrenmiştik. İş dönüşlerinde “nitelikli zaman geçirmek” adına, her akşam bir saat onlarla diledikleri oyunları oynardık. Küçük oğlum Alper masal okumamı istedi. Seçtim bir kitap,“Bunu okuyayım mı?” dedim. “Onu biliyorum, istemem!” dedi.
“Bunu?”
“İstemem!”
“Ya bu?”
“İstemem!”
Belki de istediği masal değildi ama henüz iki buçuk yaşında olduğu için kendini ifade edememişti diye düşünüp meramını anlamaya çalıştım:
“Acıktın galiba, yemek yiyelim mi?”
“Hayır!”
“Oyun oynayalım?”
“Hayır!”
"Resim yapalım?”
“Hayır!”
“Şarkı söyleyelim?”
“Hayır!"
“Peki ne istiyorsun sen?”
“Masal!”
Yine döndüm kitaplara: “Bunu okuyayım?“
“İstemem!”
“Ya bu?”
“İstemem!”

Zaman geçiyordu, iş dönüşü yapacak bir sürü işim vardı. Sabrım taştı, “Aaa, masal istiyorum, masal istiyorum diyorsun ama seçemedin bir türlü, ne masalı?” diye çıkıştım.
“Ben kertenkele masalı istiyorum!” dedi, kendinden emin…
Yıl 1989. Kertenkele masalı yok!
Ben o kızgınlıkla, “Yok kertenkele masalı!” diye bağırınca, ağlamaya başladı. Amanın! Cici bir anne olmaya çalışırken minik yavrumu üzmüş, ağlatmıştım. Yüreğim onun için eriyiverdi.
“Bir dakika, bir dakika, şimdi hatırladım, bir masal vardı,” deyiverdim. Gözyaşları durdu, beklemeye başladı.
“Bir varmış, bir yokmuş, küçük bir kertenkele varmış…”
Ve ilk masalı (1988-89) oracıkta o küçük çocuk için anlattım.
Masal bitince şöyle bir yüzüme baktı, bir elini beline koydu, ötekini bana doğru uzatarak, “Yaa bak gördün mü?” dedi çokbilmiş bir tavırla... “Varmış işte kertenkele masalı…”
O zamanlar çocuk kitapları yazacağım aklımın ucundan bile geçmiyordu. “Küçük Kertenkele” ardından gelecek onlarca masalın ilki oldu. O günden sonra, o küçük çocuk ne masal istiyorsa hiç itiraz etmeden anında kurguladım, böylece farkına bile varmadan kendimi çocukların renkli dünyasında buluverdim!
Elbet her masalın ayrı bir öyküsü var... Üstelik her biri ilerde “kitap” olacağını bilmeden, yalnızca tekrar tekrar anlatılırken, ayrıntıların unutulmaması için yazılmışlardı… Daha sonra, masal dinlemek isteyen başka çocuklar da mutlu olsun, onları çok seven anne babaları da onlara masal okusun diye yayımlandılar.
Yıllar yıllar sonra, beni kertenkele masalıyla çocukların dünyasına çeken Alper Akal, Koç Hukuk bitirip ardından o da çocuklar için yazmaya başladı. "Spor Gezginleri” başlıklı macera serisi yayımlandı. @alperakal

Küçük Kertenkele:
1991: Geceyi Sevmeyen Çocuk adlı sert kapak masal kitabında yayımlandı
1998: Tek masal tek kitap olarak yayımlandı
2012: Masal Masal külliyatına girdi

Okunma 912 kez