Öğretmenin Sihirli Şapkası Öğretmenin Sihirli Şapkası Mustafa Delioğlu

Öğretmenin Sihirli Şapkası

(1 Oylayın)

Tanıtım

Çocuklar sınıfa girdiklerinde çok şaşırdılar: İçeride tuhaf bir yabancı vardı ve onlara yeni öğretmenleri olduğunu söylüyordu.
Çocuklar yeterince ağlayıp mızmızlanırlarsa belki eski öğretmenleri geri döner sandılar, ama hiç de öyle olmadı.
Yeni öğretmen onlara yeni şeyler öğretmekte ısrarlı görünüyordu.
Üstelik çok tuhaf bir şapkası vardı.
Acaba bu şapka...

Sihirli Kapı Dizisi

*

'Öğretmenin Sihirli Şapkası' kitabının doğuş öyküsü
Aytül Akal

Öğretmenin Sihirli Şapkası (2002)
(Sihirli Kapı Serisi)

1991’de, Geceyi Sevmeyen Çocuk dosyasını yayımlatmak için kapı kapı dolaşırken, sıradan biri olarak yazdıklarımı önce uzmanlara onaylatmam tavsiyesiyle karşı karşıya getirilmem beni çok incitmişti.
2000’e doğru 70’e yakın kitabım yayımlandığında bile aynı sorgulamayla karşılaşıyordum.
Eğitimci misiniz? Hayır!
Öğretmen misiniz? Hayır!
Pedagog musunuz? Hayır!
O ZAMAN NASIL YAZIYORSUNUZ???? Sonunda karar verdim. Uzaktan eğitimle yurt dışında pedagoji üzerine lisans yapacaktım, böylece yazar olmanın bütün bu mesleklerden farklı bir yetenek işi olduğunu anlatmakla uğraşmak yerine “evet!” deyip geçebilecektim. Sanatı hissetmenin ve yaratıcılığın tarifi, hele hele nedeni, nasıl açıklanabilirdi bilmiyorum. “Hee!” deyince onlar da rahat edecekti, ben de.
Aradım aradım…yok! Pedagoji bölümü buharlaşmış, hiçbir üniversitede yok. Meğer o bölüm “Counselor" (rehberlik) olarak değişmiş, haberim yokmuş. Aradığım dalı bulamayınca ben de Washington University’nin “education” (eğitim) dalına kayıt oldum. Danışmanım olarak bir profesör atandı. Kitaplarım geldi. Okudum, istenen sayfa uzunluğunda tezlerimi hazırlayıp yolladım. B ile geçecektim ama profesörün talep ettiği düzeltmeleri yapıp tezi yeniden elden geçirince, A aldım.
Amanın bir iştahlandım ki sormayın. Eğitim hayatım boyunca A seviyesinde mezuniyet mi görmüşüm? Kendimi kaptırdım, o gazla yüksek lisans da yapayım dedim. Amazon’dan birkaç ilave kitap desteği de aldım. Profesörümle yazışıp durdum.
İşte o dönemde, bana yollanan kitaplardan ikisi Howard Gardner’in Multiple Intelligences teorisi üzerineydi. (bilgi yorumda)
Sihirli Kapı serisi, Çoklu Zeka eğitiminin bende bıraktığı izlerin yansımasıdır. Mustafa Delioğlu’nun muhteşem çizimlerini taşıyan bu serinin, en sevdiğim kitaplarım olduğunu söylemem yanlış olmaz. Sanatçının Sihirli Odası, Öğretmenin Sihirli Şapkası, Kardeşimin Sihirli Okulu, Dedemin Sihirli Dolabı, Avustralya ve Bulgaristan’da da yayımlandı. Nedense ülkemizde, zamanına göre çok ileride bir tasarım ve kaliteyle yayımlandığından olsa gerek (2002) pek fazla ilgi görmedi, bunun için üzülürüm.
Howard Gardner’in Multiple Intelligences başlıklı Çoklu Zeka üzerine olan kitabınıı muhtemelen Dr. Nilay Yılmaz’a vermişim, bende sadece Unschooled Mind kalmış. Öğretmenlik üzerine kitaplar da yollanmıştı, onlardan da çok yararlandım: Courage To Teach (Parker J.Palmer), Teaching with Love and Logic (Jim Fay and David Funk), Learning Theories for Teachers (Morris L. Bigge ve S.Samuel Shermis)
İlerde bu kitapları da, eğitim dalında akademik çalışma yapanlara yollamak üzere ayrıntılı duyuru yapacağım.

Okunma 682 kez