Ne Oynayalım? Ormanda Oyun Serisi 1 Ne Oynayalım? Ormanda Oyun Serisi 1 Mert Tugen

Ne Oynayalım?

(1 Oylayın)

Tanıtım

Ormanda Oyun Serisi, on iki hayvanın başlarından geçen maceraları dört ayrı kitapta okurlara sunuyor.
Serinin birinci kitabı Ne Oynayalım?'da ormandaki hayvanlar oyun oynamak için toplanır.
Körebe, birdirbir ve elim sende gibi oyunlar arasından birini seçmeye çalışırlar.
Böylece çocuklar da teknolojinin yaygınlaşması ile artık unutulmaya başlanan bu geleneksel oyunları yeniden hatırlamış olurlar. 
Kitaptaki sayfaların altında, görselde anlatılan konuyla ilgili bir soru göreceksiniz.
Anne babalar çocuklarına bu soruları sorarak onlarla bir oyun oynar gibi kitabı okuyabilirler.
Bu sayede hem çocuğun dikkati dağılmamış olur hem hikâye üzerine tahmin yürütülebilir hem de hayvanlarla ilgili yeni şeyler öğrenilir. 

Ormanda Oyun Serisi'nde çocuklar geleneksel oyunları, taş boyamayı, öykü yazmayı ve meyve-sebzeleri dört ayrı kitaptan öğrenebilecek.

Ormanda Oyun Dizisi 1. kitap

Ormanda Oyun serisinin doğuş hikayesi:
Aytül Akal

Ormanda Oyun Serisi (2015)

…..Ne Oynayalım
…..Ne Boyayalım
…..Ne Anlatalım
…..Ne Yiyelim

Torunum Alya iki yaşına geldiğinde, 52 masal kitabımla oyun oynuyorduk. Kapağı gösteriyordum, masalın adını bilirse kitabı o kazanıyordu, bilemezse bana kalıyordu. Bende biriken üçbeş masalda bile gözü kalıyor, “Onları bir daha soracaksın değil mi babaanne,” deyip, ikinci turda onları da bilince 52 kitabın tamamını alıyordu. Masallarla oyun oynuyorduk ama okumaya kalkıştığımda, ikinci, üçüncü sayfadan öteye geçemiyorduk; dikkati çabuk dağılıyor, başka şeylerle ilgilenmeye başlıyordu. Haklıydı. O masalların tamamını baştan sonra dinleme yaşı üç idi, yani daha bir yılımız vardı. Peki ama iki yaşında ona ne okuyabilirdim?
Tek mesaja odaklanan, dahası ders vermeye odaklı tekdüze kitaplardan ikimiz de sıkılıyorduk. Okurunun algısını coşturacak, ilgisini sürekli canlı tutacak, çoklu anlam taşıyan, yıllar sonra bir okurumun “oyun desen oyun var, minik minik sevimli hayvanlar var, üstelik kitap çocukları da oyuna dahil ediyor” sözleriyle tarif edilebilecek capcanlı bir kitap yazsam diye düşündüm.

İlham kıvılcımı parlamayagörsün, öykü aklımda şekillenmeye başlamıştı bile. Tek kitap düşünmüştüm ama yazmaya başlayınca bir türlü bitmedi; bir derken iki oldu, iki derken üç oldu. Sonunda dört kitapta bitti. Ardından çizimlerini beklemeye başladık. Birinci bitti, ikiye geçtik, iki bitti üçe geçtik. Aylar derken yıllar akıp geçti tabii bu arada… Çok boyutlu kitaplar olduğu için tasarımı da epey zaman aldı. Kitaplarda 12 hayvan karakter vardı, konuşmalarının birbirine karışmaması için her biri için farklı renklendirme yapıldı ama bu kez de birinin rengi ötekine karışmasın diye çok dikkat edilmesi gerekti. Okuru ve okuyanı interaktif paylaşıma katmak üzere yazdığım soru cümleleri için de farklı bir yerleştirme gerekiyordu tabii.
Sonunda ilk ikisi Mayısta, son ikisi Ağustosta, yani dört kitap birden aynı yıl içinde basıldı.

Evet ama benim torunun iki yaşına yetiştiremedik tabii! Alya o arada dört yaşını bitirmiş, artık masalları dinlemeye geçmişti bile.

PAYLAŞIMLAR:

kuzefka
Ormanda oyun serisi

kuzefka Ormanda oyun serisini bir anne olarak cok begeniyorum. Icerik olarak diger kitaplardan cok farkili.
Icerigi muhtesem, cizimleri harika ...
On iki hayvanin basindan gecen maceralarini anlatan, aralarinda soru-cevap seklindeki konusmalarini oyun oynarcasina anlatmis yazar ... @aytulakal (cocugunuza soru sorarak onu da oyuna dahil ediyor olmak en guzel yani bence)
4 kitaptan olusuyor. 4. kitap elimizde yok. #neanlatalım Konusmaya basladiginda alirim diye dusunmustum. (En kisa zamanda onu da alicam)

kuzefka@brczdn simdi 4. Kitabi da aldim

Okunma 746 kez