Mıymıy Teyze 4 / Alışverişte Mıymıy Teyze 4 / Alışverişte Zeynep Özatalay
Video Tanıtımları Göster

Mıymıy Teyze 4 - Alışverişte

(1 Oylayın)

Tanıtım

“Yeni bir terlik almalıyım, kırmızı terliğim yok!"
"Beş kilo mu alsam? Yok yok, üç olsun."
"Hani, siparişim nerdeee!" 

Tabak tabak yemekler, tatlılar… 
Dolap dolusu elbiseler, kutu kutu ayakkabılar...
O da ne! Evde hareket edecek yer kalmadı! 
Etrafındaki herkese kulp takmaktan, gördüğü her şeyde kusur aramaktan, çocukları azarlayıp kedileri kovalamaktan yorulmayan Mıymıy Teyze sürekli bir şeyler satın alıyor ama onları nasıl değerlendireceğine bir türlü karar veremiyor.
Acaba alışverişi mi azaltsa, yoksa aldıklarını birer birer kapı önüne mi koysa?
Galiba karar vermekte de zorlanıyor!
İyi ki üst kat komşusunun kızı Mine var da hemen imdadına yetişiyor…
Heey çocuklar! Mıymıy Teyze, hayata hangi gözlerle baktığımızı hatırlatıp, mutluluğun ve güzelliklerin ipuçlarını paylaşmak için bizleri bekliyor.
Onunla tanışmaya ve arkadaş olmaya hazır mısınız?

PAYLAŞIMLAR:

Cumhuriyet Kitap Eki  sayı: 1408

Mıymıy Teyze’yi tanımayan var mı? Hani şu her şeye kızan, hiçbir şeyden mutlu olmayan, sürekli mıymıy söylenip duran kadın. Ne havanın güneşli oluşuna seviniyor ne lapa lapa yağan kara… Gürültüden hoşlanmazken sessizlikte bile yakınacak bir şeyler mutlaka buluyor. Siz onu bir de alışverişte görün. Dördüncü öyküde onun alışveriş ve eşya biriktirme çılgınlığını öğreniyoruz. Öyle çok alışveriş ediyor ki evinin bir odası hiç açılmamış paketlerle dolu. Evde neredeyse adım atacak yer yok. Onlarca terliği varken bile örneğin, “kırmızı terliğim yok” diye hayıflanıyor. Hele pazara çıkınca kendini iyice kaybediyor Mıymıy Teyze. Her şeyden kilolarca alıyor. Tek başına yaşamasına karşın, hiç üşenmeden çeşit çeşit yemek pişiriyor. Ama hepsini nasıl bitirebilir ki? Kullanmadığı eşyalar, tüketemediği yiyecekler hooop çöpe gidiyor. Yine böyle masayı binbir çeşit yemekle donattığı bir gün komşularının kızı çıkıp geliyor. Okuldaki bir tiyatro oyununda kullanmak üzere Mıymıy Teyze’nin şapkasını ödünç istiyor. “Hangisini?” diyor Mıymıy Teyze… Şaşırıyor küçük kız, bir insanın kaç tane şapkası olabilir ki? İş şapkayla bitse yine iyi, Mıymıy Teyze’nin giysi dolabını gören kız sevinçten deliye dönüyor. O sırada Mıymıy’ın aklına müthiş bir fikir geliyor. Hmmm! Huysuz olduğu kadar sevimli de olan bu yaşlı kadının aklından neler geçiyor acaba? Onca yemeği ikisi bitirebilir mi sizce? Bir sürpriz yapıyor Mıymıy Teyze ve herkesi sevindirip şaşırtıyor. Aman sakın öykünün sonunda onu da bir sürprizin beklediğini söylemeyin, olur mu? Heyecanı kaçmasın. Mıymıy Teyze, sürekli huysuzluk yapsa da özünde iyi kalpli ve sevecen bir kadın. Her öykünün sonunda onu gülümserken görmek mümkün. Bu hali onu iyice sevimli yapıyor. Aa! İnanmadınız mı yoksa? O halde, hemen tanışmanızı öneririz Mıymıy Teyze ile. İyi okumalar!

*

MIYMIY TEYZE JAPONYA'DA

Mıy Mıy Teyze, International Turkish-Japanese Literature Events etkinliği çerçevesinde Japonya’daydı.

Sesli sunum Türkçe, görsel sunum İngilizce, spontane çeviriler Japonca...
“Çocuklarla yaptığınız etkinliklerde bu kitapların kuklalarını da yapıp götürseniz...” önerisine, “Kuklaya gerek yok, aslı giriyor ya etkinliğe,” diyerek kendimi işaret etmem, kahkahalarla karşılandı.
Yunus Emre Enstitüsünün konuğuyduk.  Japonya ve kitaplar… Çok farklı bir deneyimdi.
Nicelerine dileklerimle…

     

Okunma 879 kez