Tittirikler 3 / En Çılgın Şeyler Tittirikler 3 / En Çılgın Şeyler Oğuz Demir

Tittirikler 5 - En Komik Şeyler

(1 Oylayın)

Tanıtım

Çocukların şaşırtıcı düş gücü, şirin canavarlar yaratır.
Peki, kendilerine Tittirikler adını veren  canavarlar uslu durur mu?
Tabii ki hayır!
Kimseye görünmeden ortalığı altüst eder ve çok eğlenirler.

Tittirikler Dizisi 5. Kitap

Tittirikler-1 (En Korkunç Şeyler) 2019
Tittirikler-2 (En Gürültücü Şeyler) 2019
Tittirikler-3 (En Eğlenceli Şeyler) 2019
Tittirikler-4 (En Çılgın Şeyler) 2019
Tittirikler-5 (En Komik Şeyler) 2019

Geceyi Sevmeyen Çocukla başlayan masallarımın 30 yıldır hala okunuyor olması bana çoktan ipucu olmalıydı ya, bazen insan modadan etkileniveriyor. Yok yok şikayetçi olduğumu sanmayın, modaya uymak da çok yaratıcı, çok güncel işler çıkarabiliyor ortaya. Çıkardı da...
İşte böyle, masallardan sonra yazdığım, daha doğrusu az yazı ile, hatta kimini neredeyse birkaç sözcükle anlattığım resimli kitaplar giriverdi sıraya.
Az söz bol resim… Okuyan düşünsün, öyküyü kendi geliştirsin; resimler, hayal gücünü uçursun, yeni öykülere dönüştürsün.
Çok güzel de… Dilini iyi bilemeyen, kaç sözcükle kuracak hayallerini, hangi sözcüklerle anlatacak öykülerini? Hayal gücünün renklerini nasıl tanımlayacak, düşlerini nereye kadar uzatabilecek? Kendini nasıl tanımlayacak, başka insanları nasıl anlayacak? Güzel dilimizi nasıl öğrenecek?
Dil, özgürlüktür. Emin olun, siz de bilin: Dil özgürlüktür!
Konuşa konuşa, yaza yaza, okuya okuya gelişir dilimiz. Öyküler, masallar, şiirler olmasa, aile içinde kullanılandan farklı sözcükler, farklı anlamlar nasıl, nereden öğrenilebilir, sözcük dağarcığı nasıl zenginleşir, algısının sınırları nasıl esnetilir? Hele hele… yazılanın/okunanın ardındaki göndermeler, anlamlar nasıl çözülür?
Ah, sözcükler öyle değerli, öyle sihirli ki... Belki o sihiri yeniden kurmalı, güzel dilimle yine masallar anlatmalıydım çocuklara.
Tittirikler işte bu nedenle doğdu.
Bir idi iki oldu, iki idi üç oldu ve sonunda beş kitapta bitti.
Çocuklar ve eğlenceli canavarlar, her okulda en çok olması gereken konularda buluşuyor: Resim, müzik, spor, tiyatro, bilim…
İlk masalımı (Küçük Kertenkele) 1989'da anlatmıştım. Bir varmış bir yokmuş… Tam 30 yıl sonra, yeni öykülerle, yeni masallarla…
Merhaba Çocuk!

Okunma 279 kez

Yeni Kitaplar

Haberler

 • ZOZO

  "ZOZO yazdınız.”
  Bir yandan meraklı okura yanıt yetiştirirken bir yandan sırası gelenin kitabını imzalıyorum. İmzamı attım. Tarihi yazdım: 2020...
  Aha! ZOZO! Hep birlikte kahkahalarla güldük. Şimdi ne zaman 2020 yazsam, içimden “ZOZO” diye okuyorum. 2'lerim de giderek Z harfine benzemeye başladı.

  Devamı:

  Super User
 • Kitaplarımın Doğuş Hikayeleri

  MASALLAR VE KAPILAR (1990)
  BÖLÜM I

  Bir yazar arkadaşım, kitaplarımın doğuş hikayesi serisinde sözünü ettiğim "kapılar”a takılmış, “Asıl, zorladığın o kapıların hikayesini yazmalısın” dedi. Haklı... Yazar olmak isteyenler, bugün yazar ünvanıyla dolaşanların geçmişte hangi kapılardan nasıl geçtiğini bilirlerse, dosyalarının geri çevrilmesinden korkmamaları gerektiğini fark edebilirler. Hepimiz reddedildik. Hepimiz üzüldük. Ama önemli olan, tutkuların için direnmek… Bazen ağlaya ağlaya da olsa yılmadan, vazgeçmeden, inatla hayallerinin ardından koşmak... Yazar olmayı istemek bir karar mı, yoksa hiçbir şartta vazgeçmene izin vermeyecek bir tutku mu? 

  Devamı:

  Super User
 • Oynatılar
  Aytül Akal'ın çeşitli etkinlerinden derlenmiş oynatılar...

  Devamı:

  Super User