Moko ile Dinozo 2 Parkta Canavar Moko ile Dinozo 2 Parkta Canavar Esra İlter Demirbilek
Video Tanıtımları Göster

Moko ile Dinozo 2 Parkta Canavar

(1 Oylayın)

Tanıtım

Vapurda karşılaşıp arkadaş olan Moko ve Dinozo, kalabalık şehrin ortasında ağaçlık bir alan arıyorlardı.
Sonunda yerleşebilecekleri bir park buldular.
Artık rahat rahat uyuyabilirlerdi.
Ama o da ne!
Duydukları bu korkunç gürültü de neydi?

Moko ile Dinozo Dizisi 2. kitap

*

'Moko ile Dinozo' dizisinin doğuş öyküsü
Aytül Akal

Moko ile Dinozo serisi, 2015
...Vapurda Canavar ...Parkta Canavar ...Havuzda Canavar ...Karda Canavar
Vapurlar hayatımda önemli rol oynamışlardır. Onlar, evim gibiydiler.
İzmir'de okula gidip gelirken vapura biner; hepsini ayrı ayrı tanır, özelliklerini bilirdim. Hangi vapurda en rahat neresidir, hangi koltuk gıcırdar, hangisinin yayı bozuktur…
1971’de İstanbul’a taşınıp çalışmaya başlayınca, bu kez İstanbul vapurları girdi hayatıma. Sabah akşam işe git gel hep vapur yolculuğundaydım.
Yapımına 1970’de başlanıp 1973’te açılışından sonra, ara sıra Boğaziçi Köprüsü'nden de geçtim elbette, ama benim başlıca vasıtam, vapurlardı… Bir hesaplasam, 1971’den bu yana kim bilir kaç kez binmişimdir… yok hesaplayamam şimdi, matematiğimle övünmüyorum… :))
Artık İstanbul vapurlarının da ıcığını cıcığını öğrenmiştim; neresi rahattır, neresi güneş alır, nereye rüzgâr eser, hangi koltuğu kapmaya koşmalı…
Moko (fare) ile Dinozo (iguana) ise, İstanbul’da işe gelirken yaşadığım vapur deneyimlerine göndermedir. Eskiden vapurların alt katları da kullanılırdı. Orta katta ya da üst katta yer kalkmayınca aşağıya inerdim, orada fareyle hiç karşılaşmadım diyemem. Ya iguana? Eğer yasa dışı egzotik hayvan kaçakçılığı yapan biri binseydi vapura, hele çoğu vapur yolcusu gibi motorun ninnisinde uykuya dalıverseydi, kafesteki iguana kaçar mıydı kaçmaz mıydı? Yazar “kaçardı” dedi, böylece öykü yazılmaya başlandı.
O güne kadar birbirini hiç görmemiş iki canlı türü ilk kez karşılaştığında, sizce önyargılar girer mi devreye? Bence girer.
Peki ama ağaçların acımasızca sökülüp yerine betonların atıldığı İstanbul'da, iguana nasıl yaşardı?
Moko ile Dinozo’nun maceraları böyle başladı.
Başta ben de bilmiyordum kaç kitap olacağını. Ama kimseye görünmeden vapurdan inmeleri, yaşamak için bir parka aramaları, ardından iguananın suya olan ihtiyacı… Her durum yeni bir kitaba dönüşüyordu. Ve tabii, iguananın evine, yağmur ormanlarına dönmesi gerekirdi, ama nasıl?
Oydu buydu derken bir de baktım, ben farkına bile varmadan Moko ile Dinozo, kendi öykülerini yazıvermiş, hem de dört tane!

Okunma 292 kez

Yeni Kitaplar

Haberler

 • Çocuk ve Gençlik Edebiya'tında 30.yıl

  Yok, onun Türk Çocuk ve Gençlik Edebiyatına olan ömür boyu adanmışlığından söz etmeyeceğim.
  Günümüz için kırk yedi yıllık yazın yaşamı ve 30 yıllık Çocuk Yazını içinde yer almış, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nce adına düzenlenen bilgi şöleninden, akademisyenlerce hakkında yapılmış araştırmalardan, yazılmış kitaplardan, makalelerden, tezlerden, üç kez Alma Ödülleri için Türkiye adayı olduğundan, 183 kitabından, kaç tanesinin yabancı dillere çevrildiğinden dem vurmayacağım.

  Devamı:

  Super User
 • Kitaplarımın Doğuş Hikayeleri

  MASALLAR VE KAPILAR (1990)
  BÖLÜM I

  Bir yazar arkadaşım, kitaplarımın doğuş hikayesi serisinde sözünü ettiğim "kapılar”a takılmış, “Asıl, zorladığın o kapıların hikayesini yazmalısın” dedi. Haklı... Yazar olmak isteyenler, bugün yazar ünvanıyla dolaşanların geçmişte hangi kapılardan nasıl geçtiğini bilirlerse, dosyalarının geri çevrilmesinden korkmamaları gerektiğini fark edebilirler. Hepimiz reddedildik. Hepimiz üzüldük. Ama önemli olan, tutkuların için direnmek… Bazen ağlaya ağlaya da olsa yılmadan, vazgeçmeden, inatla hayallerinin ardından koşmak... Yazar olmayı istemek bir karar mı, yoksa hiçbir şartta vazgeçmene izin vermeyecek bir tutku mu? 

  Devamı:

  Super User
 • Oynatılar
  Aytül Akal'ın çeşitli etkinlerinden derlenmiş oynatılar...

  Devamı:

  Super User